Kominek w salonie. Stylowa ozdoba pomieszczenia oraz źródło ciepła

Posted on 12/03/2019 8:37am

Kominek to nie tylko dekoracja pomieszczenia, ale też ponadprogramowe źródło ciepła. Podpowiadamy, jak dobrać odpowiedni kominek do pokoju dziennego a także jak ciekawie go zaprojektować. Dzięki najświeższym technologiom, domowy kominek może być wytworną i niekoniecznie drogą ozdobą prawie każdego pomieszczenia. Znakomicie sprawdzi się w pokoju dziennym, w którym kreuje rozkoszną, domową aurę. Kominki są ponadczasowe, nie poddają się trendom. Dzięki nim wnętrze staje się przytulne, ciepłe i intrygujące.

kominek
Author: Brandon Carson
Source: http://www.flickr.com
Bogactwo oferowanych na rynku kominków z jednej strony zapewnia możliwość dopasowania urządzenia do osobistych potrzeb, natomiast z drugiej jednakże wymaga przyswojenia chociażby zasadniczej wiedzy na temat wariantów i zastosowań poszczególnych konstrukcji. Przemyślany dobór właściwego źródła ciepła będzie gwarancją wygodnego użytkowania a także pomoże stworzyć rozkoszną atmosferę w domowych pomieszczeniach. W grę wchodzi także kominek na zamówienie - kominek do Twojego domu.

Wybór między konstrukcją otwartą a zamkniętą to początkowy krok, który trzeba wykonać, budując wymarzony kominek. Urządzenia otwarte są najbardziej zbliżone do stosowanych przez wieki palenisk, które służyły do przygotowania dań, a dodatkowo ogrzewania a także oświetlania gospodarstw. Ich największą zaletą jest wyjątkowy klimat, który tworzą we wnętrzach. Wbrew pozorom nie są jednak skutecznym źródłem gorąca – wykorzystują do ogrzania pomieszczenia jedynie około 20% energii zawartej w drewnie, jakie w związku z nieograniczonym napływem powietrza dodatkowo szybko się spala. Miły wieczór przy blasku ognia łączy się zatem w ich wypadku z niezbędnością częstego uzupełniania opału.


Bardziej praktycznym podejściem są kominki zamknięte. Ich głównym czynnikiem jest wkład kominkowy, osłonięty przeszklonymi drzwiami. W porównaniu do konstrukcji otwartych, na pewno podwyższa to bezpieczeństwo a także skuteczność energetyczną procesu spalania, wynoszącą nawet do 70%. Dzięki temu można je z powodzeniem użytkować jako źródło ciepła w domu. Wkłady mogą być przystosowane do współpracy z instalacją dystrybucji gorącego powietrza, względnie posiadać tzw. płaszcz wodny. Obudowa do kominka to kwestia naszego gustu.

Tags: ozdoba, ogrzewanie, bezpieczeństwo, powietrze, opał