Jak właściwie dobrane oświetlenie będzie wpływać na normalne życie w czterech ścianach.

Posted on 28/04/2020 8:23am

Odpowiednie oświetlenie środka mieszkania czy domu ma duże znaczenie przy normalnym, codziennym życiu. Wiele osób mało zwraca uwagę na to, jakiego rodzaju ma w domu lampy, nie wspominając już o czymś takim, jak projektowanie oświetlenia. Zwyczajnie kupują oni lampy, jakie im się najzwyczajniej będą podobać i montują je tam, gdzie wydaje im się że będzie najlepiej.


A w rzeczywistości dzięki bardzo dużej ilości różnych lamp możliwości jest dużo więcej, dzięki właściwemu rozplanowaniu ich w poszczególnych pomieszczeniach da się uzyskać dużą wygodę oraz praktyczność. Na przykład w łazienkach i kuchniach doskonale będą się sprawdzać podwójne źródła światła. Podstawowe wieszane jest przy suficie, w centralnym miejscu, i są to przeważnie plafony albo niewielkie żyrandole. Natomiast druga lampa oświetla wybraną część pomieszczenia, przy łazienkach może to być okolica lustra, a w kuchni roboczy blat, na jakim przyrządza się jedzenie. Takie dodatkowe lampy są oddzielnie włączane, dzięki czemu jest to niezwykle wygodne rozwiązanie podczas codziennego użytkowania.
żyrandol
Author: HarshLight
Source: http://www.flickr.com


Parę źródeł oświetlenia bardzo się sprawdza także w innych pomieszczeniach. W sypialniach z reguły także będą zamontowane lampy na górze, takie jak żyrandole stylowe, lecz jeżeli ktoś będzie chciał przed spaniem przeczytać gazetę, to po ich zapaleniu może być za jasno. Dużo bardziej do tego celu sprawdzą się na przykład stylowe lampki nocne, zainstalowane zaraz przy łóżku i dające punktowe, dyskretne światło.


Także w typowych salonach, gdzie panują różne wersje żyrandoli, w tym coraz bardziej popularne żyrandole z wentylatorem, coraz częściej zobaczyć można nieduże kinkiety albo lampki za telewizorem, które także da się niezależnie od górnego oświetlenia załączać. Dzięki tego typu pomysłom nie musi się cały czas świecić górnych lamp, które oświetlają całe pomieszczenie, ale można włączyć tylko to, co będzie w danym przypadku potrzebne. Przez to można będzie zaoszczędzić sporo na opłatach, a poza tym wygodniej i przyjemniej mieszkać.

Tags: lampy, oświetlenia, światła