Jak sobie pościelisz - tak się wyśpisz

Posted on 16/01/2019 7:19am

W jaki sposób sobie pościelisz, tak się wyśpisz, mówi stare powiedzenie. Nocny odpoczynek przyczynia się do dobrego samopoczucia, poprawia wydajność w przeciągu dnia jak też niewątpliwie wpływa na odczuwaną jakość życia. Dlatego dobry, kojący sen ma olbrzymie znaczenie. Powstaje dylemat: w jaki sposób zadbać o komfort w trakcie snu?


Łóżko z pościelą
Author: Didriks
Source: http://www.flickr.com
W łóżku spędzamy trzecią naszego życia, a więc mniej więcej dwadzieścia lat. Warto z tej przyczyny zadbać, aby miejsce, w którym zaczynamy i kończymy dzień, sprzyjało odpoczynkowi oraz regeneracji sił. Komfort, świeże powietrze, odpowiednia temperatura, komfortowy materac a także pościel, te elementy sprzyjają dobremu spaniu.

Aby sen był bardziej efektywny, można postawić na coraz to bardziej popularną pościel wełnianą. Dużo obserwacji oraz doświadczeń wskazuje, że pościel wełniana posiada właściwości, mogące pozytywnie wpłynąć na sen, ale również na zdrowie człowieka. Jedną z najistotniejszych cech wełny, a co się z tym wiąże wyrobów z niej stworzonych, jest jej higroskopijność. Wełna posiada dużą zdolność absorbowania oraz trzymania wody absorbowanej z otoczenia. Wbrew pozorom pościel wełniana sprawdza się nie wyłącznie zimą. Dzięki naturalnym cechą włókien wełnianych, pościel "dostosowuje się" do warunków pogodowych. Reagując na zmiany temperatury wełna kurczy się, gdy jest chłód a także rozpręża, kiedy robi się cieplej. Ta naturalna termoregulacja powoduje, że pościel wełniana ogrzeje nas w zimie, a latem sprawi, iż nie zbudzimy się spoceni. Więcej na .


Pościel z satyny bawełnianej
Author: Calvado.pl
Source: Calvado.pl
Ponadto pościel wełniana nadaje się dla alergików (poza niewysoką liczbą ludzi uczulonych na wełnę). Nie więzi wilgoci, a jej antyalergiczne działanie możliwe jest dzięki lanolinie, jaka pokrywa każdy włosek, chroniąc go przed zabrudzeniem jak też rozwojem bakterii a także roztoczy.

Najpopularniejsza wełna pochodzi od owiec merynosowych. Hoduje się je w Nowej Zelandii i Australii. Runo tych owieczek jest elastyczne, delikatne i cienkie. Wełna owcza pozytywnie wpływa na organizm ludzki, eliminuje szkodliwe dla organizmu ludzkiego jony dodatnie, zastępując je jonami ujemnymi. Spanie w takiej pościeli pomaga na przykład na dolegliwość reumatyczna. Jednak z wełny szyje się nie wyłącznie kołdry i poduszki, lecz także śpiwory dla dzieci, bamboszki czy poduszki na krzesła ogrodowe - .

Tags: pościel, poduszki, kołdry, łóżko