Czym się kierować, by wybrać odpowiednią porcelanę?

Posted on 31/05/2019 7:25am

Od wielu setek lat porcelana jest znanym i docenianym na świecie materiałem. Wykorzystywana głównie w roli zastawy stołowej, z uwagi na swoją wartość i cechy z czasem stała się pewnego rodzaju symbolem lepszego statusu osób, które jej używają. Nie w każdym domu bowiem można znaleźć serwis lub naczynia porcelanowe, w większości przypadków na duża skalę wykorzystywane są różne typy ceramiki, jednak nie tak cenne jak porcelana. Ponadto w rozmaitych muzeach można spotkać zabytki w formie niezwykle starych porcelanowych naczyń.

Serwis Rococo
Author: Zakłady Porcelany „Ćmielów”
Source: Zakłady Porcelany „Ćmielów”
Wartość takich zjawisk uzależniona jest od konkretnego okresu, z jakiego się wywodzą, zwykle jednak zabytkowa porcelana (zobacz: filiżanki porcelanowe) jest warta bardzo dużo. Dotyczy to szczególnie elementów bardzo bogato zdobionych lub też motywów na porcelanie stworzonych w przeszłości przez cenionych twórców. Porcelana występuje bowiem w bardzo rozmaitych postaciach, można ją zdobić w zasadzie dowolną metodą w zależności od uznania.

Czy ta problematyka Cię interesuje? Jeśli tak, to przejrzyj link, pod jakim odnajdziesz niezbędne Ci informacje - sprawdź, że Cię zajmą na długi czas.

Polskie wyroby tego typu są niekiedy również znane na całym świecie, przykładem jest na przykład porcelana Chodzież o wysokiej wartości funkcjonalnej i artystycznej.

Właściwości przedmiotów porcelanowych
Jak już zostało wspomniane, porcelana jest typem ceramiki o specjalnych cechach i szlachetnym wyglądzie - garneczki.pl - porcelana i nie tylko. Można ją rozpoznać po naturalnie białym kolorze. Rzecz jasna porcelana jest tworzywem bardzo kruchym, a na właściwość tę wpływ mają dodatkowo sposoby sporządzenia danego elementu porcelanowego. Na przykład serwisy kawowe wykonane z niewielkiej warstwy tworzywa są znacznie bardziej narażone na stłuczenie niż inne przedmioty z tego samego tworzywa. Poza tym jednak przedmioty tego rodzaju są niezwykle lekkie i eleganckie (przykładowe modele), co uzyskuje się wyłącznie poprzez zastosowanie niewielkiej warstwy porcelany.

Nie tylko naczynia i zastawa
Eleganckie zestawy Giardino marki Vittore Comforto
Author: Vittore Comforto
Source: Vittore Comforto
Porcelana większej części osób kojarzy się właśnie z rozmaitymi elementami kuchennymi i zastawą stołową. Nie zawsze jednak są to tylko elementy tego rodzaju. Do innych elementów użytkowych wykonanych z porcelany należą na przykład świeczniki. Zwykle produkowane są one z grubszej ceramiki, dzięki czemu nie są aż tak narażone na rozbicie. Stosunkowo powszechnie wykorzystywane są również figurki porcelanowe, przedstawiające na przykład różnorodne stworzenia. Wpisując w wyszukiwarkę internetową hasło „porcelana Bolesławiec” można otrzymać informacje w kwestii zastawy z porcelany i pozostałych produktów.